Z okazji 4 urodzin bloga, trochę blogowej kuchni. Najlepsze teksty o komunikacji wewnętrznej opublikowane na łamach Części Wspólnych, czyli urodzinowe the best of plus kilka noworocznych postanowień z domieszką refleksji o blogowaniu.

4 URODZINY CZĘŚCI WSPÓLNYCH

Mam dla Ciebie najchętniej klikane wpisy z czterech kategorii. Klikalność jest tak obiektywna, jak tylko obiektywne są statystyki Google. Kategorie dla odmiany, są z gruntu subiektywne, bo wymyślone przeze mnie :)

Zanim jednak zaczniemy, muszę Ci się do czegoś przyznać. Listopadowe urodziny Części Wspólnych są jedną wielką mistyfikacją. Blog rozpoczął swój żywot zdecydowanie później, a pierwszy wpis był antydatowany. (Nieskromnie przyznam, że to był bardzo dobry wpis i wciąż go lubię, a i tak nie łapie się do pierwszej 10-tki najpopularniejszych tekstów na blogu. Chcesz mu pomóc?) Kończenie świętowania w grudniu jest więc całkiem na temat.

Wpisy gościnne

Jakie zatem teksty rozbijają bank? Okazuje się, że najlepsze teksty o komunikacji wewnętrznej, to te których jestem redaktorem a nie autorką. Oczywiście bardzo mnie to cieszy, bo przecież do znudzenia powtarzam, że naszą rolą w komunikacji wewnętrznej jest bycie kuratorem treści, a nie ich twórcą. I oczywiście chwilę muszę sobie te statystki racjonalizować zanim dojdę do powyższego wniosku. Bywa, że dłuższą chwilę :)

Wpisy gościnne – the best of:
 1. Trendy w komunikacji wewnętrznej 2016 – z gościnnym udziałem Joanny Malinowskiej Parzydło, Mai Biernackiej, Urszuli Płosarek, Moniki Sońty, Magdy Selwant-Rózyckiej, Pauliny Basty
 2. Spotkanie nie jest pracą – rozmowa z Olą Budzyńską, Panią Swojego Czasu
 3. ZwInne spotkania – rozmowa z Mariuszem Chrapko

Wśród wpisów gościnnych niekwestionowanym zwycięzcą jest wpis o trendach w komunikacji wewnętrznej. Wpis sprzed dwóch lat, więc domaga się aktualizacji i już z wielką radością mogę Ci tę aktualizację obiecać – zajrzyj na bloga 15 stycznia.

Kolejne to rozmowy o spotkaniach. To oczywiście zasługa moich rozmówców – Oli Budzyńskiej i Mariusza Chrapko. Szczególnie ciekawie czyta się te rozmowy razem – są jak dwie strony tego samego medalu.

Narzędzia

Strategia bloga jest prosta. Nie narzekać, bo nie ma i nigdy nie będzie organizacji idealnych. Nie piętnować, bo większą inspiracją jest zauważyć sukces niż żerować na porażce. A przede wszystkim dzielić się doświadczeniem.  

I ta strategia się sprawdza, bo wpisom gościnnym po piętach depczą wpisy narzędziowe – know-how i poradniki.

Wpisy narzędziowe – the best of:
 1. Matryca narzędzi komunikacji
 2. Town hall meeting i Town hall meeting podsumowujący rok
 3. STARTegia – jak zbudować strategię komunikacji wewnętrznej

Na pierwszym miejscu matryca narzędzi komunikacji wewnętrznej – przewodnik tak konkretny, że bardziej już nie potrafię. Na kolejnych ebook o budowaniu strategii komunikacji wewnętrznej i wpisy o town hall meeting.

town hall meeting - Części Wspólne

Bardzo, ba ogromnie mnie to cieszy. Do dziś pamiętam mizerię wyników, kiedy pierwszy raz googlowałam komunikacja wewnętrzna ponad dekadę temu. Cieszę się, że Ty dzisiaj dostajesz zupełnie inne wyniki i że mogę się do tego przyczynić.

Niestety blog nie jest narzędziem mojej pracy. Powstał z altruistycznych (dzielić się dobrem) i egoistycznych (uwiarygodnić moje istnienie dla tej części ludzkości, która jeszcze nie miała przyjemności mnie poznać osobiście) pobudek. W starciu klient – blog, zawsze wygra klient.

A dlaczego o tym tutaj piszę? Bo w starciu przewodnik po budowaniu planu komunikacji a moi kontrahenci, przegrał przewodnik. W stanie prawie gotowym zaległ gdzieś w czeluściach komputera i czeka. Ale – i to jest noworoczne postanowienie – w 2018 doczeka się publikacji.

Kariera

Zestawienie słów kariera i komunikacja wewnętrzna brzmi jeszcze czasem dziwnie. Jeszcze – bo to się zmienia i będzie się zmieniać, jeśli dobrze rozegramy najbliższe lata.

Wpisy o karierze – the best of:
 1. Kierunek specjalizacja
 2. ABC komunikacji wewnętrznej
 3. Wypalona komunikacja wewnętrzna

Dlatego moje serce rośnie, kiedy w statystykach klikalności pnie się tekst o tym, w jakim kierunku swoją karierę rozwijać. Równie popularne jest też bardziej humorystyczne w formie, ale całkiem poważne w treści ABC komunikacji wewnętrznej, które pomoże Ci się przygotować do rozmowy oceniającej i spojrzeć na to, co robisz z pewnej perspektywy. A tuż za nimi tekst o wypaleniu zawodowym, który ku mojemu zdziwieniu dostał wiele komentarzy, że może się przydać i w innych niż komunikacja wewnętrzna dziedzinach.

To dla mnie jasny sygnał i już myślę, jak mogę Ci pomóc w przyszłym roku.

Krewni i znajomi królika,

czyli moje osobiście ulubione lub bardzo dla mnie ważne.

To oczywiście wpis o świętowaniu, który nie tylko jest o świętowaniu, ale i o piłce nożnej. Pozwalam sobie jednak na taką ekstrawagancję, jak pisanie o piłce nożnej nie częściej niż raz w roku. Choć widzę, że łączy nas zainteresowanie komunikacją w organizacjach, to piłką nożną już niekoniecznie. Trudno – wystarczy, jak zarażę Cię pasją do komunikacji w organizacjach :)

Moje osobiste the best of:
 1. Świętuj jak mistrzowie
 2. Lekcje zaufania z Camino Frances
 3. Organizacja idealna nie istnieje

Bardzo lubię też wpisy o idealnych organizacjach i zaufaniu i to nie tylko dlatego, że urodziły się podczas wakacji. W obu mocno piszę o swojej wizji świata – takiego, w którym nie ma idealnych ludzi i organizacji, ale i ludzie są na tyle dobrzy, że można im zaufać.

Nie ma organizacji idealnych - Części Wspólne

I blog Części Wspólne jest tego kolejnym dowodem. Za grosz tu marudzenia, agresji, czy złorzeczenia – a się klika. Chyba ten świat – chociaż nie jest idealny – nie jest też taki zły. Tak samo może być z komunikacją wewnętrzną w naszych organizacjach. Nie uda się nam, żeby była w 2018 idealna, ale zdecydowanie może być lepsza. Wchodzisz w to?