Świętowanie w Karnawale

Autor:

Świętowanie leży mi na sercu. Czasem i na wątrobie. Oczywiście tylko w metaforycznym tego powiedzenia znaczeniu. Bo prawdziwe i autentyczne świętowanie proste nie jest. Szczególnie w organizacjach, gdzie bywa, że towarzyszy nam obawa, z jaką reakcją spotka się nasza propozycja świętowania.

Dlatego miesiąc temu rozpoczęłam blogową rozmowę o świętowaniu w ramach listopadowego Karnawału Blogowego Kobiet. Jak świętować? Kiedy świętować? Dlaczego akurat teraz? I co ludzie powiedzą? Bardzo byłam ciekawa, jak o świętowaniu napiszą inne Blogerki. I nie zawiodłam się.

Przede wszystkim usłyszałam i upewniłam się, że świętowanie jest ważne nie tylko dla mnie. Potrzebujemy świętować. Ba, potrzebują nawet nasze zwierzaki, o czym możecie przeczytać u Pauliny Grzybowskiej – Sukcesy z psem – czy umiesz je świętować? Nie masz psa – nieważne, zerknij i tak. Paulina dużą część tekstu poświęca naszym, ludzkim blokadom powstrzymującym nas od nagradzania i świętowania.

Co świętować?

Zgodnie z przewidywaniami przysłowiowe już „imieniny cioci” tracą na popularności na rzecz naszych codziennych osiągnięć i sukcesów. O tym, jak takie podejście wzmacnia poczucie własnej wartości napisała Joanna Okrasa (Zmieniamy Nawyki). To bardzo praktyczny tekst, który jeśli zechcesz, może w Twoim życiu pozytywnie namieszać. O tym, jak świętowanie, nagradzanie i celebrowanie uczy żyć opowiedziała Iza Kusz. Tekst Izy szczególnie cenię za fragment o świętowaniu cudzych sukcesów. A swoimi wątpliwościami czy aby na pewno świętować chcę, czy może mi tylko każą podzieliły się Agnieszka Grześków i Grażyna Zmudziejewska.

Jak świętować?

Inspirującym zapisem świętowania sukcesów są teksty Ani Piwowarskiej (Autentyczny Copywriting) i Anna Bednarczuk (Siła zmian). Ania Piwowarska świętuje wydanie swojej książki Autentyczność przyciąga opowiadając o jej kulisach. Ania Bednarczuk swoje świętowanie opiera na wdzięczności i zaprasza do niego osoby, którym swój sukces zawdzięcza. Obie strategie bardzo mi bliskie, bo świetnie sprawdzają się podczas świętowania w naszych organizacjach.

O tym, jak świętowaniu dodaje uroku spójna koncepcja i jej konsekwentne realizowanie pisze Ola Jurkowska (Nasze Kluski). Lektura obowiązkowa dla wszystkich organizatorów wydarzeń firmowych ;) O tym, jak pomóc mogą rytuały i tradycje pisze Diana Korzeb (Językowy Precel).

Świętowaniem chcemy się dzielić. Przeczytasz o tym zarówno u Anety Szwagulińskiej (Motywatorniaa) oraz u Agnieszki Kudełki (Humanista w sieci), mimo, że teksty Anety i Agnieszki dotyczą wydaje się skrajnie różnych doświadczeń. Aneta pisze o spotkaniach rodzinnych, Agnieszka o samotnej podróży stopem przez świat.

Inspiracją jak się okazuje mogą być także rozgrywki piłki nożnej. Co mnie akurat nie dziwi, bo tekst Świętuj jak mistrzowie jest przecież moim własnym ;) Dzięki idei Karnawału Blogowego Kobiet (autorstwa Grażyny Pawtel-Lorente) i z okazji 2. urodzin bloga Części Wspólne mogłam zrobić sobie prezent i napisać o tym, czym poza komunikacją wewnętrzną szczerze się pasjonuję – piłce nożnej.

Na koniec zostawiłam dla Ciebie dwa bardzo grudniowe teksty. Grudniowe, bo mają w sobie magię świętowania. I to magię prawdziwą, a nie sponsorowaną przez brzuchatego Mikołaja w czerwonym kubraczku. Wiolla Lewandowska zaczaruje Cię niespiesznym świętowaniem (Moja Toskania) a Viola Grzelka zapachem czekolady (Mamucie Przysmaki). Oba te teksty są dla mnie kwintesencją uważnej celebracji.

I co ludzie powiedzą?

12 Blogerek powiedziało, że świętować warto. Każda na swój własny i autentyczny sposób.

Po tym miesiącu odkrywania różnych spojrzeń jestem jeszcze bardziej pewna niż kiedykolwiek, że chcemy i potrzebujemy świętować. Dlatego nie zmieniam strategii. Dalej będę przekonywać organizacje, że warto świętować drobne osiągnięcia. A z tymi, których przekonywać nie trzeba, będę rozmawiać, jak świętować jeszcze lepiej. I niech to będzie jedno z moich noworocznych postanowień. Co w naturalny sposób pozwala mi zainteresować Cię Drogi Czytelniku kolejną odsłoną Karnawału.

I jeszcze o komunikacji wewnętrznej

Trendy w komunikacji wewnętrznej | 2018 Nie pamiętam roku, żeby trendy w komunikacji wewnętrznej prezentowały się równie optymistycznie. Nadchodzi wyjątkowo dobry czas dla komunikacji w orga...
4 x 4 Z okazji 4 urodzin bloga, trochę blogowej kuchni. Najlepsze teksty o komunikacji wewnętrznej opublikowane na łamach Części Wspólnych, czyli urodzinowe...
Grudniowy town hall meeting Town hall meeting to specyficzne narzędzie komunikacji. Town hall meeting podsumowujący rok jest jeszcze bardziej specyficzny. Na co zwrócić uwagę prz...
Wypalona komunikacja wewnętrzna Być może to znasz. Zmęczone oczy, pesymistyczny obraz własnej roli, ujemne pokłady entuzjazmu do nowych zadań. Wypalenie zawodowe. Nie omija naszej br...

One thought on “Świętowanie w Karnawale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>