Regularne spotkania

R

Nie jest łatwo przekonać kierowników, żeby regularnie spotykali się ze swoimi ludźmi. Może to tylko moje doświadczenie, ale niezależnie od organizacji, w której takie próby podejmowałam, natrafiałam na spory opór części przełożonych. Przecież nie znajdziemy tematów na regularne spotkania. A wiesz, jakie to koszty pół godziny spotkania całego mojego zespołu? Ja jestem nowoczesnym szefem, jestem w ciągłym kontakcie z moimi ludźmi i nie potrzebuję takich sztucznych tworów jak spotkanie.

Ok, tylko dlaczego systemy, które przetrwały wieki, opierają się na regularnych spotkaniach? Nabożeństwa, sesje parlamentu, imieniny u cioci… Myślimy: regularnie => powtarzalnie => nudno. Tylko, że to nuda to wypadek przy pracy, a właściwy ciąg logiczny powinien być następujący: regularnie => powtarzalnie => bezpiecznie. I o stworzenie tej bezpiecznej przestrzeni się rozchodzi.

Ustalając regularne spotkania tworzysz przestrzeń, w której Twoi ludzie dostają możliwość usłyszeć, wyjaśnić wątpliwości, zapytać, porozmawiać. Poznać Cię. Ułatwiasz i im i sobie każdy późniejszy kontakt – od rozmowy jeden na jeden po zwykłe wejście do panelu pracowniczego (a znam i takich, dla których już to jest wielkim stresem).

Obawiasz się, że nie będziesz mieć nic do powiedzenia? Świetnie – zapytaj i słuchaj. Może nawet docenią to bardziej niż Twoje prezentacje. Boisz się, że od poprzedniego spotkania nic się nie zmieniło? Powiedz to, to też cenna informacja. Paraliżuje Cię strach przed pytaniem, na które nie znasz odpowiedzi? Masz do tego pełne prawo. Sprawdź i wróć z nią później. Po raz kolejny zyskasz w oczach swoich ludzi.

Ustal regularne spotkania, a to ułatwi Ci komunikację w sytuacji, kiedy:

  • Twoi ludzie będą chcieli jakiś temat omówić => macie już forum do takiej rozmowy,
  • trzeba przekazać trudne informacje => o stres spowodowany samym zwołaniem spotkania mniej,
  • temat będzie wydawał się zbyt miałki => spotkanie z jego powodu nie byłoby dobrze odebrane, poruszenie go na spotkaniu jako jednego z tematów, nie obniży rangi spotkania.

Jeśli wciąż nie widzisz sensu regularnych spotkań dla siebie, zrób to dla nich. Najnowsze badania LeadershipIQ pokazują, że zaangażowani pracownicy potrzebują 6 godzin kontaktu ze swoim szefem tygodniowo.

Jak przekonać szefów do regularnych spotkań?

  • Oprzyj się na danych wskazujących wpływ dobrej komunikacji z bezpośrednim przełożonym na zaangażowanie pracowników.
  • Dowiedz się, czy opór bierze się z braku tematów, czy umiejętności. Pomóż te przyczyny rozwiązać.
  • Zapewnij lub podpowiedz możliwe tematy spotkań na najbliższe miesiące.
  • Przygotuj dobre praktyki spotkań – zasady, formy poprowadzenia.
  • Zapewnij wsparcie szefów szefów dla regularnych spotkań.

Dodaj coś od siebie